Wykorzystujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka), aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania (więcej). Zamknij.

Jesteś tutaj: Strona główna / Aktualności

LSR 2023 - 2027 i ProKoPaRa w Dzienniku Polskim


Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Płaskowyżu Proszowickiego Pro-Ko-Pa-Ra zawarło umowę z Urzędem Marszałkowskim na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju. Na mocy zawartego dokumentu do 12 gmin, wchodzących w skład stowarzyszenia, w ciągu czterech najbliższych lat trafi ponad 27,6 miliona złotych.
 
Stowarzyszenie Pro-Ko-Pa-Ra w ostatnim czasie znacznie rozszerzyło swój zasięg. Przypomnijmy, że wcześniej gromadziło gminy Proszowice, Koniusza, Radziemice i Pałecznica. W ubiegłym roku do stowarzyszenie dołączyło siedem gmin powiatu miechowskiego, tworzących wcześniej LGD Jaxa. Z kolei z Nadwiślańskiej Grupy Działania Cenoma akces do Pro-Ko-Pa-Ry zgłosiła gmina Nowe Brzesko.
 
- Te zmiany wynikają z tego, że im więcej osób zamieszkuje na trenie obejmowanym przez lokalną grupę działania, tym więcej środków może ona pozyskać na swoją działalność – mówi prezes stowarzyszenia Hubert Wawrzeń.
 
Zgodnie z podpisaną umową wysokość wsparcia dla LGD Pro-Ko-Pa-Ra w latach 2023-27 wyniesie 27,6 mln złotych. Pieniądze będą mogły być przekazywane na rozwój przedsiębiorstw, kultywowanie dziedzictwa narodowego, inwestycje w obiekty turystyczne, wsparcie instytucji kultury, renowacje zabytków tworzenie świetlic środowiskowych i dziennych domów wsparcia itp. Beneficjantami mogą być przedsiębiorcy, lokalne stowarzyszenia, kluby sportowe, ale też jednostki samorządu terytorialnego.
 
- Ogłoszenie pierwszego naboru wniosków planujemy około połowy bieżącego roku. W tej chwili kończymy jeszcze rozliczanie pieniędzy z poprzedniego rozdania – dodaje Hubert Wawrzeń.
 
W ramach tamtego rozdania poza realizacją wielu projektów „miękkich” udało się m. in. wybudować 10 placów zabaw na terenie gminy Pałecznica, wyremontować remizę OSP w Wierzbnie, chodnik przy kościele i szkole w Żębocinie, czy wykonać termomodernizację i zbudować ogrodzenie przy remizie OSP w Przezwodach.

Źródło: https://dziennikpolski24.pl/proszowice-miechow-ponad-27-milionow-dla-dwunastu-gmin-pierwszy-nabor-w-polowie-roku/ar/c1-18238437

 

 

Data publikacji: 17.01.2024

 


Strona główna

Zrealizowane projekty


Dobre praktyki - PROW 2007-2013


Aplikacja mobilna


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Materiał opracowany przez Lokalną Grupę Działania "ProKoPaRa".
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Strona www.prokopara.pl współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie LSR w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożona LSR, zrealizowany Plan Komunikacji.